Nový Európsky parlament odráža rôznorodosť európskej politiky

Monika Beňová
263 prezretí 02 / júl / 2019

V Štrasburgu sa dnes začína prvé plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu po májových voľbách. Okrem skladania sľubu budú poslanci v priebehu týždňa voliť aj nové vedenie parlamentu, teda jeho predsedu, podpredsedov a kvestorov.

 

Z hľadiska nového zloženia Európskeho parlamentu je nepochybne dôležité, že populisti a extrémisti majú napriek svojim arogantným predvolebným vyhláseniam a veľkolepým plánom skutočne veľmi ďaleko k tomu, aby ovládali európsku politiku. „Zastúpenie v parlamente si posilnili, čo nesmieme ignorovať, no okrem motivovania vlastných voličov priviedli k volebným urnám aj omnoho viac svojich odporcov. Teda ľudí, ktorí akoby si uvedomili, že demokracia a európska spolupráca nie sú automaticky garantované a preto je nevyhnutné pre ich zachovanie niečo robiť,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu Monika Beňová.

 

Doterajšia dlhodobá spolupráca dvoch najväčších frakcií, teda ľudovcov a socialistov v Európskom parlamente, mohla prinášať aj istú mieru únavy z európskej politiky. Vyžadovala si značné kompromisy, no zároveň stierala rozdiely medzi pravicou a ľavicou. „Hľadanie novej väčšiny môže byť v mnohom zaujímavé. Či už pôjde o výraznejšie presadzovanie ekologických tém v spolupráci s frakciou zelených, nové opatrenia v prípade migračnej politiky zohľadňujúce postoje európskych liberálov alebo posilňovanie sociálneho piliera, práv zamestnancov a zavedenie európskej minimálnej mzdy v kooperácii s Európskou zjednotenou ľavicou,“ priblížila europoslankyňa.

 

Nové päťročné legislatívne obdobie so sebou prináša množstvo výziev, na ktorých riešení bude Európsky parlament intenzívne participovať. „Tie sa budú napríklad týkať dokončenia procesu brexitu, ktorého naťahovanie a nejasnosť traumatizuje celú Európsku úniu, ale aj diskusií o posilňovaní sociálnej spravodlivosti a rýchlejšieho vyrovnávania rozdielov medzi členskými krajinami, nastavenia európskeho rozpočtu, spoločnej obrannej politiky, či efektívnejšej ochrany životného prostredia,“ uzavrela Monika Beňová.

Komentáre