Prezidentský kandidát Smeru-SD príde v správny čas

publikované: 29.01.2018 14:53
Pošli článok na e-mail    Vytlač stránku

Prezidentské voľby v Česku sa skončili. Tie slovenské nás čakajú na jar budúceho roka. Priama voľba hlavy štátu si na Slovensku získala prirodzenú vážnosť a preto je správne, že sa o možných kandidátoch začína hovoriť s primeraným predstihom. Najväčšia pozornosť bola doposiaľ venovaná súčasnému prezidentovi Andrejovi Kiskovi, ktorý s rozhodnutím podľa verejne dostupných informácií zatiaľ váha a viaceré komentáre sa začali venovať možnému prezidentskému kandidátovi Smeru-SD.

 

Predseda Smeru-SD všetky špekulácie o jeho záujme opätovne sa pokúsiť o prezidentský úrad vylúčil hneď na začiatku. V rámci úvah a aj zverejňovaných informácií sa spočiatku začali spomínať mená našich úspešných diplomatov, ktorými sú Miro Lajčák a Maroš Ševčovič. Dôvodom je, že v oboch prípadoch ide o skúsených odborníkov, ktorí by prezidentský mandát nepochybne vedeli aj vďaka svojmu medzinárodnému renomé vykonávať s plnou vážnosťou.

 

Po vyjadrení Mira Lajčáka o tom, že nemá v úmysle uchádzať sa o prezidentský post, sa začali objavovať unáhlené úsudky niektorých novinárov spochybňujúce pripravenosť Smeru-SD na postavenie vlastného kvalitného kandidáta. Nanajvýš nemiestne sú vyjadrenia o „ľudoprázdnych štruktúrach.“ Platí to aj vzhľadom k tomu, že Smer-SD je politickou stranou s dlhodobo najväčšou členskou základňou a regionálnymi štruktúrami. Naopak, velebenie opozičných subjektov, z ktorých preferenčne najsilnejší má necelých 200 a druhý v poradí niečo vyše 10 členov, vyzerá v tomto porovnaní takmer úsmevne. Čo sa prezidentských ambícií týka, okrem vyčkávania na vyjadrenie Andreja Kisku, ktoré začína trochu pripomínať „čakanie na Godota,“ sa zatiaľ z opozičných subjektov objavili najmä dve ženské mená. Dovolím si na tomto mieste žensky solidárne  oceniť odvahu kolegýň pomenovať takto otvorene svoje ambície. Aj tie však boli vzápätí často nevhodným a najmä nekolegiálnym spôsobom spochybnené ich vlastnými spolustraníkmi.

 

Realitou tak ostáva, že ide skôr o individuálny záujem týchto opozičných predstaviteliek, ako o nejaké stranícke, či nebodaj spoločné opozičné nominácie. Verím skôr tomu, že opozičné strany naozaj úpenlivo veria, že Andrej Kiska sa nakoniec rozhodne kandidovať, aby vlastných straníckych kandidátov ponúkať nemuseli. Jednak preto, že získať rok pred parlamentnými voľbami podporu pre nominanta jeden opozičnej strany je zároveň jej povýšením v pomyselnom rebríčku opozičného líderstva a vytvorenie priestoru na úkor ostatných opozičných subjektov (to si Sulík, Matovič aj Hlina veľmi dobre uvedomujú).

 

Je tu zároveň aj ďalší dôvod. V ére tzv. “nestraníkov,” ktorú ako podnikateľ uchádzajúci sa o najvyšší post v krajine naštartoval práve úradujúci prezident, nie je totiž pre žiadnu politickú stranu jednoduché a už vôbec nie isté, postaviť do individuálnych súbojov straníckych nominantov. Práve opozícia za asistencie viacerých médií totiž vytvorila v spoločnosti obraz profesionálnych politikov, ako synonyma pre niečo nedôveryhodné. Nepochopili však, že sa im to časom vráti a bude sa to týkať aj ich samých. A tak tu máme vlnu “nepolitikov,” aj tých, ktorí síce vlastné politické ambície majú, ale nechcú sa k nim prihlásiť pod hlavičkou politickej strany, lebo byť akože „nezávislý” je dnes proste „in.“

 

Iste platí, že rozhodovať pri výbere prezidentského kandidáta má predovšetkým kvalita. Smer-SD, ako najsilnejšia politická strana nepochybne má záujem takéhoto človeka verejnosti predstaviť a urobí tak v správny čas. V žiadnom prípade, zo všetkých spomínaných dôvodov nepôjde o unáhlené rozhodnutie, pričom bude v plnej miere odrážať výsledky prebiehajúcich vnútrostraníckych debát, v rámci ktorých sa v súčasnosti objavuje viacero zaujímavých mien. Momentálne sa však namiesto riešenia špekulácií musí Smer-SD sústrediť predovšetkým na vládnutie pre ľudí a napĺňanie svojich sociálno-demokratických priorít.

Ďaľšie vystúpenia

Prev Next

8 Jul,
2015

Záver debaty Rady o Grécku

zobraziť video

27 Nov,
2014

4. plenárne zasadnutie EP

zobraziť video

23 Oct,
2014

3. plenárne zasadnutie EP

zobraziť video

22 Oct,
2014

Hrozba Islamského štátu

zobraziť video

21 Oct,
2014

Rozpočet EU na rok 2015

zobraziť video

20 Oct,
2014

Rovnake podmienky pre Slovákov

zobraziť video

17 Sep,
2014

Štrasburgský spravodaj diel 3.

zobraziť video

17 Jul,
2014

Z plenárky júl 2014

zobraziť video

16 Jul,
2014

Zamestnanost mladých

zobraziť video

15 Jul,
2014

Situácia na Ukrajine

zobraziť video

3 Jul,
2014

Z plenárky júl 2014

zobraziť video

27 Feb,
2014

Dodržiavanie základnych práv v EU

zobraziť video

15 Jan,
2014

Závery predsednictva LT

zobraziť video

15 Jan,
2014

Prísnejšie ver. obstarávanie

zobraziť video

15 Jan,
2014

Sloboda pohybu

zobraziť video

15 Jan,
2014

Prísnejšie verejné obstarávanie

zobraziť video

16 Dec,
2013

K príprave na zasadnutie ER

zobraziť video

16 Dec,
2013

Stratégie integrácie Rómov

zobraziť video

3 Jul,
2013

Špionáž USA

zobraziť video

2 Jul,
2013

Povodne v strednej európe

zobraziť video

2 Jul,
2013

Nezamestnanosť mladých

zobraziť video

1 Jul,
2013

Bezpečnosť vozidiel

zobraziť video

13 Mar,
2013

Zasadnutie Európskej rady

zobraziť video

12 Mar,
2013

Rozpočtové usmernenie

zobraziť video

15 Jan,
2013

Ratingové agentúry

zobraziť video

19 Jan,
2012

Elektronické platby

zobraziť video

Z MÉDIÍ

Prev Next

17. 06. 2016

Môj pohľad

Novinky e-mailom

nové články, videá z rokovaní na Váš e-mail

?
SMER TV

Strasbourg, Parlement européen

Tel. : +33 (0)3 88 1 75160, Fax : +33 (0)3 88 1 79160
  • Parlement européen
  • Európska únia
  • EuroInfo

Brussels, Parlement européen

Tel. : +32 (0)2 28 45160, Fax : +32 (0)2 28 49160
MONIKA Beňová © Obsah tejto stránky je vlastníctvom jej prevádzkovateľa.
Všetky práva vyhradené    |    RSS feed    |    Titulná stránka